Valgymo sutrikimai: kalorijos


KALORIJOS, KALORIJOS, KALORIJOS

Ar nepastebėjote fenomeno, kad maisto valgymo procesas šiais laikais vis labiau atitolsta nuo jo buvusios prasmės? Skonis, malonumas, bendravimas, socializacija, sotumas (kas be ko, tikriausiai svarbiausias dalykas) – taip kažkada galėjome apibūdinti valgymo, mėgavimosi maistu procesą. Šiuo metu vis labiau pastebiu, kad iš to lieka tik šukės: makroelementai (baltymai, angliavandeniai, riebalai), mikroelementai(vitaminai, mineralai), energijos vienetai? Vis daugiau dėmesio skiriame ne sveikatinančių bei mano minėtų maisto valgymo proceso savybių atradimui, bet savęs ribojimui, kalorijų skaičiavimui, dietoms – žodis kuris dažniausiai žmonių pasąmonėje siejamas su badavimu, o ne gyvenimo būdo dalimi.

Tam paantrina ir rinkos pasiūla: kalorijų skaičiuoklės, žingsniamačiai, energijos poreikio skaičiuoklės, buitinės svarstyklės su magiškais kūno sudėties skaičiavimų rezultatais.

Iš tikrųjų, labai džiaugiuosi, kad visuomenė vis labiau yra susirūpinusi savo sveikata bei įžvelgia grėsmę didėjantiems sergamumo nutukimu (beje, ar žinojote, kad NUTUKIMAS tai liga o ne ,,aš mėgstu sočiai pavalgyti“ ?) rodikliams. Pagal pasaulinės sveikatos organizacijos (WHO) duomenis :2016 metais beveik 2 mlrd. žmonių pasaulyje turėjo viršsvorį, iš kurių >500mln sirgo nutukimu.

Kalorijų, fizinio aktyvumo skaičiuoklės

Šiuo metu interneto platybėse galime rasti ne vieną kalorijų bei fizinio aktyvumo skaičiuoklę. Viena populiariausių ,,MyFitnessPal“. Kadangi esu pats jos efektyvumą bei naudingumą patyręs, galiu drąsiai pasakyti, kad jeigu norime sulieknėti ar priaugti kūno masės, šie dalykai tikrai mums padės susekti mūsų vartojamo maisto kiekius. Aišku, kiekvienas įvedamas produktas turi būti kruopščiai pasvertas, įvertintas jo pagaminimo būdas. Nuolatinis skaičiavimas ir valgymų planavimas. Bet ko gi nepadarysi dėl trokštamų rezultatų.

Norintys įgauti visišką valdžią virš savo organizmo energijos poreikių papildomai įsigyja kalorijas skaičiuojančius laikrodžius. Viskas yra mūsų rankose! Dabar mes patys valdome savo kūną! Suvalgome reikiamą maisto kiekį (kalorijas), laikrodukas nurodo mūsų užsibrėžtus žingsnius ar sudegintas kalorijas – galima ramiai eiti miegoti. Bet palaukit, dar liko 100 nesuvalgytų KALORIJŲ! Einu link šaldytuvo, nes lėkštėje negalima gi palikti nei kąsnelio!

O kas bus toliau?

O kas bus kai negalėsime vadovautis skaičiuoklėmis? Sumažės mūsų fizinė veikla? Neturėsime svarstyklių su savimi ar eisime pietauti už namų ribų? Kaip vyks mūsų socializacija visuomenėje? Kaip ir kiekvienas sukurtas geriems tikslams įrankis, šie technologijų atradimai netinkamose rankose gali virsti ginklu, kurie atsisuks ilgainiui į mus pačius. Kalorijų skaičiavimas gali būti dideliu faktoriumi valgymo sutrikimų pasireiškimui. Vis daugiau pasirodo tyrimų įrodančių ilgalaikio šių technologijų vartojimo žalą žmogaus psichologinei būklei. Sukurtas net atskiras tam terminas: ,,Technorexia“. Mūsų smegenys tampa lyg skaičiavimo mašinėlė: pridėti, atimti, skaičiuoti, skaičiuoti..

Atrodo mes tik norime sulieknėti. Nueiname pas pirmą, geriausią kainą pasiūliusį ,,mitybos GURU“, kuris neturi jokio išsilavinimo žmogaus fiziologijos, psichologijos, bei tarpusavio sąsajos klausimuose.

-       Lyg ir lengva: ribok kalorijas, daugiau judėk ir sulieknėsi.

Tik niekas kažkodėl nepasako ką ilgalaikis kalorijų ribojimas padarys mūsų metabolizmui, organams, kaulams bei psichinei būklei (Tai paliksim atskiram įrašui). Nesupraskit manęs neteisingai, ne kiekvienas vadovaudamasis kalorijų skaičiavimo principais turi riziką valgymo sutrikimų pasireiškimui. Tai daugelio veiksnių visumą, tačiau dažnai žodis ,,dieta“ užmezga tam pradžią. Sumeskime į gilų dubenį tai kartu savo veidrodyje matomos išvaizdos nepasitenkinimu, nesklandumais asmeniniuose santykiuose, kitais gyvenimo eigos pokyčiais ir gausime puikų receptą tragedijai.

Man asmeniškai kelia žavesį, o kartu ir grėsmingą nuostabą šie maži energijos vienetai. Galbūt tai visai ne apie energiją, kalorijas ar svorio metimą? Tai apie savęs kontroliavimą?

Edvard Grišin