Skausmas. Sprendimo ir atsiradimo priežastys

Skausmas. Sprendimo ir atsiradimo priežastys

Visi mes kadanors esame susidūrę su skausmu. Ar emociškai ar fiziškai, mes tokį potyrį tikrai esame turėję savo gyvenime ne kartą. Skausmo mechanizmas yra duoti signalus, jog kažkas yra negerai, taip sakant atkreipti dėmesį į tam tikrą vietą. Tačiau skausmo šaltinis gali slypėti dažnai kitur, sakykime: skauda galvą, tačiau kakle išvaržų neturite, traumų neturėjote, su nervų šaknelėmis viskas tvarkoje, tačiau sėdėjote ilgą laiką prie kompiuterio. Atsistojote, išėjote į mišką išvesti pasivaikščioti šunį, galvos skausmas praėjo, kur buvo skausmo šaltinis? Pasyvumas, gryno oro trūkumas, minčių atitraukimas nuo darbo? Gal viskas kartu?

Skausmo atsiradimo priežastys

Skaumas susideda iš daug priežasčių, jeigu taip paprastai įsivaizduoti, šį kartą mes remsimės Greg Lehman, garsus kineziterapeutas, chiropraktikas, fizinio rengimo specialistas. Lehman skausmą nurodo, kaip stiklinę vandens, kas tą stiklinę vandens perpildo yra labai individualu. Tai gali būti tiek emociniai tiek fiziniai dalykai, taigi jeigu jums skauda kaklą, ar juosmeninę nugaros dalį, tai ne visada bus raumeninė problema, tai gali būti ir iš emocinės pusės atsiradusi problema, kuri paveikia silpniausias vietas.

Skausmo mechanizmas

Skausmo veikimo mechanizmas yra paremtas dirgiklio sukūrimu nervinei sistemai, norint apsaugoti audinius nuo pažeidos. Taigi tai yra tik dirgiklis, skausmas nenusako audinių būklės, kur atsiranda skausmas priklauso nuo išorinių dirgiklių, audinių silpnumo, per dažno naudojimo, ilgo sėdėjimo, ilgo stovėjimo ir pan. Taigi, tam kad mūsų kūnas būtų ne tik tvirtas, bet ir atsparus mūsų įjautrintos centrinės nervų sistemos pokyčiams, būtinas nervų plastiškumo lavinimas.

Smegenų plastiškumas

Pagal profesoriaus Alberto Skurvydo, nervų plastiškumas turi itin didelę reikšmę tiek sporte, tiek reabilitacijoje tiek sveikame gyvenime. Pasak profesoriaus, sukurti naujus nervinius tinklus, generuoti naujus nervinius kanalus ir tobulinti esamus galima atliekant judesį, arba judesį kuris yra naujas ir neatrastas. Sakykime, mokotės šokti, slidinėti, kovų menų, ar tiesiog atliekate naują pratimą. Tai yra gera stimuliacija smegenims, kadangi jos nėra patyrusios tokios patirties gyvenime, tai yra naujovė ir smegenims reikia adaptuotis, kurti naujus neuroninius tinklus tam, kad atlikti tam tikrą užduoti. Dėl to atėję į pirmą šokių pamoką daug mąstote apie judesį, bandote įsiminti ir atgaminti kiekvieną žingsnelį, o jau po kelerių metų šie judesiai yra įvaldyti ir yra įprasti, įsisavinti ir smegenys be vargo sugeba susitvarkyti su tokiomis užduotimis.

Propriorecepcija

Propriorecepcija yra kūno gebėjimas jausti galūnę erdvėje. Proprioreceptorių galima rasti griaučių raumenyse, sausgyslėse, sąnariuose, odoje bei fascijose. Šie receptoriai taip pat yra dirginami, kai mes einame, bėgame, lipame laiptais, gaminame valgyti. Sukuriamas nervinis impulsas siunčia signalą į smegenis ir jos geba taisyti, koreguoti judesį, numatyti kur turėtume pastatyti koją, ar kokią kitą galūnę. Tai ypač svarbu traumų prevencijai – jei sugebėsime gerai, tikslingai valdyti savo kūną, nusileidžiant ant žemės, keičiant kryptį, proprioreceptoriai siųs kokybiškus signalus, mes gebėsime tiksliai koreguoti savo padėtį ir išvengti biomechaniškai netinkamų judesių, kurie sukeltų traumą.

Stimuliuojant proprioreceptorių veiklą, mes galime sumažinti skausmą! Pavyzdžiui masažiniu volu, mes galime sumažinti skausmą, arba trumpam laikui aktyvinti raumenyną (sakykime jei atliekame volavimasi kaip apšilimą), nes tiesiogiai veikiame proprioreceptorius. Po treniruotės volavimas irgi yra galimas ir tuo pačiu stimuliuojant proprioreceptorius per fascijas mes raminame skausmo siunčiamus signalus į raumenis.

Įdomus žaidimas ir tuo pačiu testas įvertinti, kaip jaučiate savo galūnes erdvėje!

  • Ramiai atsisėskite, būkite su maikute ir šortukais, galite paprašyti, jog partneris užrištų akis (turite būti užsimerkęs arba nematyti);
  • Ištieskite abi rankas į priekį ir rodomaisiais pirštais rodykite į priekį;
  • Jūsų partneris, kuomet jūs užsimerkęs paliečia jūsų kuria nors kūno vietą;
  • Jūs stenkitės atkartoti ir paliesti lygiai tą pačia vietą, kur buvo palietęs jūsų partneris;
  • Stebėkite paklaidą, kam pasiseks labiau, kieno propriorecepcija išlavinta labiau? Jūsų ar jūsų partnerio?

Rekomendacijos

Kaip matote skausmas ne visada yra pažeidos signalas, tai dažniausiai yra lyg įspėjamasis signalas, jog kažkas vyksta ne taip kaip turėtų vykti su jūsų kūnu. Pamąstykite, apgalvokite savo dienotvarkę ir gyvenimo būda. Galbūt jūs nepakankamai judate, galbūt per daug streso? Galbūt per mažai laiko skiriate savo mitybai? Galbūt jūsų laisvalaikis yra per daug pasyvus? Galbūt kažkurios kūno vietos daugiau dirba negu kitos?  Atsakykite sau į šiuos klausimus ir prisiminkite, jog viena iš dažniausių traumų priežasčių yra nekontaktinis, persikrovusios centrinės nervų sistemos mechanizmas. Jeigu norite profesionalaus patarimo visada kreipkitės į judėjimo specialistus, trenerius ir kineziterapeutus.

Bendrinti šį įrašą