Kodėl kiekvienas iš mūsų privalo treniruoti sėdmenis?
Šiame straipsnyje nurodysime, kodėl verta treniruoti sėdmenis, jų neužmiršti ir įtraukti į savo sporto rutiną. Kiek iš Jūsų treniruojate kojas? Kiek iš Jūsų treniruodami kojas įtraukiate pratimus sėdmenims?
Sėdmenų funkcija
Visų pirma pasakysime tai, jog neverta bijoti, ar gėdytis (ypač vyrams), jog atlikinėsite pratimus sėdmenims. Pažersime krūva faktų, kodėl verta ir būtina išnaudoti ir naudoti sėdmenis. Visų pirma turėtume išsiaiškinti kokia yra sėdmenų funkcija ir už ką jie yra atsakingi. Taigi, sėdmenų raumenyną sudaro 3 raumenys – didysis sėdmens raumuo (Gluteus maximus, vidurinysis sėdmens raumuo (gluteus medius) ir mažasis sėdmens raumuo (gluteus minimus). Maximus daugiau atsakingas už šlaunies tiesimą; medius ir minimum – šlaunies atitraukimą bei šlaunies vidinę rotaciją.
Stiprūs, tvirti ir naudojami sėdmenys sukuria:
- Dubens stabilumą pratimų, vaikščiojimo ir ramybės metu (kodėl tai YPAČ svarbu dar prieisime);
- Stipresnį atsispyrimą (judesys šlaunies tiesimas), kuriuo nuimamos jėgos perduodamos klubo, kelio bei čiurnos sąnariams bėgimo metu;
- Stabilumą ir tvirtumą stovėjimui ir šokinėjimui (ar šuoliui) ant vienos kojos (ypač gluteus medius ir minimus funkcija);
- Stabilizuoja apatinę nugaros dalį atliekant kėlimo pratimus (pvz: mirties trauką (ang. deadlift)), prisideda prie dubens, bei liemens judesio (kai sėdmenys stiprūs – turėsite tvirtą dubenį, kuris palaikys apatinę nugaros dalį bei taip galėsite sugeneruoti daugiau jėgos – pakelti didesnį svorį);
- Gyvybiškai svarbūs jūsų kūnui atliekant pritūpimus, įtūpstus ar tiesiog einant;
- ! YPAČ ! Svarbu sėdintiems. Jeigu neaktyvinami sėdmenys ilgainiui vystosi apatinis kryžminis sindromas. Stiprūs sėdmenys ėjimo metu neleis įvykti juosmeninei hiperlordozei, nes dubuo bus traukiamas atgal į neutralią poziciją.
Apatinis kryžminis sindromas:
Dubens stabilumo svarbumas
Kaip jau ir minėjome dubens stabilumas svarbus dėl kokybiško vaikščiojimo, bėgiojimo, šuolio ir bendros juosmeninės nugaros dalies sveikatos. Taigi galime drąsiai teigti, jog sėdmenys yra svarbūs ir privalomi lavinti kiekviename sporte, tam kad išvengti traumų, o mėgėjiškai sportuodami mes pasirūpiname savo sveikata ir kokybiškų rezultatų užsitikrinimu.
Tačiau kas vyksta kūne, kuomet dubens stabilumas yra prastas, dubuo laisvas, neišlaiko neutralios padėties ir nesugeba generuoti daug jėgos? Dauguma apatinių galūnių judesių vyksta uždaroje kinematinėje grandinėje, todėl sakykime jeigu čiurna pradeda blogai atlikti savo funkcija (tarkim trūksta stabilumo) tai atsiliepia aukščiau esantiems sąnariams – klubui, keliui. Taip pat vyksta ir iš kitos pusės. Turėdami nestabilų, silpną dubenį bus perduodamos viršijamos jėgos keliui bei čiurnai ko pasekoje turėsime skausmą ir blogiausiu atveju raiščių plyšimus.
Esant dubens nestabilumui (kuomet sėdmenys negeba išlaikyti dubens vienoje linijoje) dažnai vyksta vidinė šlaunies rotacija, tuo pat metu yra įtempiama plačioji fascija ir lateralinė keturgalvio galva, tada vyksta toliau grandininė reakcija ir kuri lydi kelio skausmu dėl patelofemoralinio skausmo sindromo, kuomet sutrinka girnelės slydimas šlaunikaulio atžvilgiu. Sėdmens raumenys yra vieni iš svarbiausių raumenų grupių ir be jų gerų funkcijų nebus greito starto, aukštų šuolių, sprogstamosios galios, greito starto, sunkių svorių pakėlimo ir sveikos, bei tvirtos nugaros. Kaip tvirtam ąžuolui svarbu tvirtas kamienas, taip ir mums svarbus dubens stabilumas.
Dubens nestabilumo testas
Kineziterapeutas atėjus pacientui visų pirma jį privalo ištestuoti nuodugniai įvertinant raumenyno funkciją judėjimo ir pasyvumo metu. Tam yra įvairiausi testai, pagal, kuriuos galime teigti, jog yra viena ar kita problema ir tada sukuriamas planas pagal kurį stengiamasi panaikinti problemas. Kadangi ši tema yra apie sėdmenis ir jų svarbą, norime nukelti Jus į kineziterapeuto kabinetą ir parodyti, kaip šis nustato dubens nestabilumą ir vidurinio sėdmens raumens silpnumą.
Yra atliekamas trendelenburgo testas. Visų pirma pacientas yra apžiūrimas, kuomet šis stovi normaliai, taip kaip jam patogu. Kineziterapeutas pasižiūri į dubens padėtį, esamas žymias asimetrijas. Tuomet paprašoma paciento, kad šis atsistotų ant vienos kojos, kineziterapeutas vėl vertina paciento dubenį, jo stabilumą. Kartais užtenka vizualiai įvertinti ir matyti pokyčius tarp vienos ir kitos pusės. Jeigu kineziterapeutui trūksta įrodymų šis duoda atlikti fizinius pratimus skirtus sėdmenis, įvertina vienos ir kitos kojos šlaunies tiesimą, atitraukimą, vidinę rotaciją.
Kaip matote silpnas vidurinysis sėdmens raumuo numeta dubenį, nesugeba jo išlaikyti, taigi visada, kuomet atliekamas testas ir pacientas stovi ant vienos kojos, vertinama ta koja, kuri yra atraminė.
Taigi jeigu pas kineziterapeutą ateina pacientas ir skundžiasi, jog bėgiojant skaudą kelį, čiurną, mes vertiname visą apatinę grandinę tam, kad rasti nuo ko prasidėjo skausmas. Dažniausiai problema yra ne skausmo vietoje.