Užkandžiavimas – svorio augimo priežastis. Ką daryti?
Dirbu su žmonėmis jau 6 metus ir nusprendžiau pasidalinti su Jumis savo įžvalgomis, kokie yra didžiausi augančio svorio priešai. Šiandien pakalbėsiu apie pirmąjį – užkandžiavimą.
Daugeliui žmonių atrodo, kad užkandžiavimas yra nekaltas užsiėmimas, kuri savaime užauginti nereikalingų kilogramų tikrai negali. Juk Jūs tik suvalgote kąsnį vieno, kąsnį kito ir viskas. Kokia čia nuodėmė? Tikrai svorio augimas tai genetikos sutrikimas arba storų kaulų priežastis, bet ne užkandžiai. Galbūt skaitote ir nesutinkate, bet tai yra grubiai 70-80 proc. žmonių, kurie pildydami anketas nurodo, kaip savo įprotį.
Įsivaizduokime situaciją: dienoje pakeliui nuo darbo stalo iki virtuvės paimate vieną sausainį (50-80kcal), tada geriate kavą ir prie jos suvalgote nedidelį saldainį (50-70 kcal), po pietų norisi kažko skanaus, tad nusprendėte užkąsti sveikiau, tik bananu arba išgerti sulčių stiklinę (120-150 kcal), vakare prie filmo suvalgysite kelis mandarinus ir riešutų, vis gi nėra nesveikas užkandis, tiesa? (100-300 kcal). Realiai prie savo įprastos mitybos tik suvalgius sausainuką, saldainį, sulčių stiklinę ir riešutų saują, Jūs jau viršijote savo dienos kalorijų normą apie 500 kcal!
Dabar yra karantinas ir daugelio mūsų gyvenimai sulėtėjo. Judame mažiau. Sportuojame labai mažai. O apetitas išliko tas pats. jau svoris savaime pradeda didėti, nes valgome, kaip buvome įpratę, tačiau energijos sunaudojimas yra kur kas mažesnis. Esame kalorijų pertekliuje. Jei jis nedidelis, tai į mėnesį galime priaugti 1-2kg, per tris mėnesius 4-6kg. Tačiau jeigu esate iš tų, kuris dar ir užkandžiauja, čia jau kita istorija. Prie tų 6kg per 3 mėnesius, priskaičiuokime 500kcal per dieną, kas yra 3500 kcal per savaitę (tai lygu 0,4kg riebalinio audinio), kas yra 1,6kg per mėnesį ir beveik 5kg per 3 mėnesius.
Kaip matote, tiesiog nepersivalgant burgerių, picų, o užkandant vienu kitu kąsneliu, kas atrodytu niekniekis, bet galime lengva ranka per 3 mėnesius priaugti arti 10-11kg riebalinio audinio.
Mano patarimai ir mitybos korekcijos, kurias taikau sau ir savo klientams:
- Gerkite daugiau vandens. Kartais norime užkąsti, nes jaučiame nežymų alkį, bet išties organizmas dehydratuoja ir reikalauja skysčių. Pamėginkite išgerti didelę stiklinę vandens ir pažiūrėkite ar noras užkąsti nepraėjo.
- Jeigu dar ne laikas valgyti, o vanduo nepadėjo, išgerkite kavos su šlakeliu pieno ir saldikliu. Kalorijų atžvilgiu, tai labai menkai atsispindės Jūsų dienos režime, tačiau pati kava, pienas duos sotumo, o saldiklis saldumo pojūčio.
- Padalinkite dienos valgymus į 4-5 dalis. Tai nėra būtina ir tai negreitina medžiagų apykaitos, bet tokia strategija tinka tiems, kuriems būtina kažką kramtyti kas porą valandų. Valgymas dažniau mažesnėmis porcijomis Jums tokią galimybę suteiks.
- Pamėginkite chromo papildą. Jis subalansuoja jūsų cukraus išsiskyrimą kraujyje, kas būtent atsako už alkio priepuolius. Gal būt tai yra Jūsų problema ir geriant chromą mažiau norėsis užkandžiauti.
- Jeigu esate priklausomas nuo saldumo, tai dalį savo gėrimų pakeiskite į dietinę kolą ar kitą dietinį vaisvandenį, kuriame nėra kalorijų.
Vis gi, jeigu turite tokių problemų ir norite pagalbos, šiuo klausimu Motyvuoti atletai, tikrai gali padėti. Planuose rasite tokius patiekalus, kurie yra žemiški, skanūs ir suteikia saldumo jūsų gyvenime, todėl net apribojus kalorijas, jūs mėgausitės skoniais, kuriuos esate įpratę jausti ir dabar.