Maisto demonizavimas – šių laikų problema

Maisto demonizavimas – šių laikų problema

Jau pavargau klausyti laido riterių samprotavimų: geras, blogas, švarus ir nešvarus maistas. Būtent tai ir yra priežastis, kodėl toliau nutukimo statistika negailestingai didėja, o žmonių veiksmai metant svorį yra desperatiški.

Maisto idealizavimas

Didžiausia problema pas visus, kurie pereina nuo visiško chaoso prie ‘sveikos’ mitybos yra ta, jog jie pernelyg idealizuoja šią transformaciją. Nuo visko kas anksčiau patiko iki kraštutinių ribojimų, kurie dažnu atveju daugeliui yra kančia, o ne gyvenimo būdo keitimas.
Visų pirma turime suprasti, kad nėra blogų maisto produktų. Tokiais jau tapo bulvės, pienas, duona, batonas ir t.t. Problema ne juose, o kiekyje kurį valgote ir kaip tą produktą gaminate ar pateikite patiekale.

Ar žinojote, kad bulvės yra sočiausias produktas angliavandenių sotumo skalėje?

Jeigu lyginsime visus mums įprastus „sveikus„ produktus, tai pamatysime, kad valgant bulves jausimės 2 kartu sotesni nei suvalgę rudųjų ryžių.

Taip pat, reiktų pastebėti ir juodos rūginės duonos sotumą, kuris nėra aukštas, tačiau jis atitinka mums įprastus „sveikus„ produktus, kaip rudieji ryžiai, baltieji ryžiai ar ankštiniai produktai.

Dietų pasekmės

Ar žinote, kad 80-90% žmonių, kurie save suvaržo laikydamiesi ekstremalių dietų, vėliau priauga dvigubai tą svorį, kurį numetė?
Ar žinote, kad visos dietos paremtos tik kalorijų deficitu?
Tad, kuomet žinome šiuos 2 faktus, tai galime suprasti, kad geriausia yra remtis 80/20 taisykle, kuri mums sako: valgyk subalansuotai, tai kas naudinga ir skanu.

Kaip mesti svorį?

Visų pirmą Jūs turite įvertinti savo aktyvumą ir apskaičiuoti reikiamas kalorijas svorio metimui. Tai galima padaryti ir su mūsų skaičiuoklėmis.[/vc_column_text][wpt_caloric_intake_calculator][vc_row_inner][vc_column_inner width=”2/3″][vc_column_text]

Pagrindiniai privalomi suvokti dalykai:

(jeigu norite metant svorį nesikankinti ir negrįžti atgal, kaip tai vyksta jau daugelį metų)

  1. Mesti svorį palengva, nedaugiau 1 procento per savaitę
  2. Pradėti daugiau judėti, sportuoti, nebijoti aktyvumo
  3. Neišvalyti savo mitybos taip, kad ji taptų bjauri ir nemiela
  4. Sumažinti stresą gyvenime ir šalinti mintis apie svorio metimą
  5. Miegoti daugiau nei 7 valandas
  6. Skirti laiko raumenų treniravimui, kas gerins medžiagų apykaitą
  7. Kreiptis į mitybos specialistą ir susirasti mentorių, kuris padėtų išlaikyti ūpą.

80/20 taisyklė

80% savo mitybos skirti būtiniems mitybos poreikiams patenkinti: makro ir mikro elementai.
Apie tai esu kalbėjęs ne kartą, net vedęs paskaitą apie didelio deficito grėsmes ir kaip reikia surinkti reikiamus makro elementus.
O 20% skirti tam maistui, kuris mus daro laimingus, net jei tai būtų grynas cukrus. Jeigu būsite aktyvūs, kalorijų deficite ir 80% savo maisto rutinos sudarysite iš naudingų organizmui produktų, tai likę 20% Jūsų mėgstamų čipsų, batono ar sviesto – nieko nepakeis.
Svarbiausia, jog tai leis Jums laikytis mitybos plano ilgai ir reguliariai, kas atneš kokybiškus ir pastovius rezultatus.

Šaltiniai:

  • https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/obesity-and-overweight
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6267283/
  • https://optimisingnutrition.com/calculating-satiety/

Bendrinti šį įrašą