Energetiniai gėrimai: ar ištiesi jie yra blogis?

Energetiniai gėrimai: ar ištiesi jie yra blogis?

Parduotuvėse šiais laikais galima rasti visko: nuo gero iki blogo. Lentynose pilna gėrimų, kurie prisotinti cukraus, dažiklių, saldiklių, skonio stipriklių ir pan. Mirgu marga ir taip sunku išsirinkti kas yra sveika, o ko galbūt reiktų vengti.

Visuomenėje ypatingai blogai linksniuojami yra energetiniai gėrimai, kurie yra leistini įsigyti tik nuo 18-os metų. Žiniasklaidoje randama informacijos, kad nuo jų vartojimo miršta žmonės. Socialinėse erdvėse rašoma, kad tai 21 amžiaus nuodas. Man visuomet skaitant straipsnius ar įrašus internete darosi smalsu. Su kuo yra lyginami energetiniai gėrimai, kad jie tokie blogi? Jeigu lyginsime su vandeniu – sutinku, nieko gero. O jeigu lyginsime su taip mėgstama kola, sultimis? Ar tikrai pastarieji tokie nekalti?

Šiandien pakalbėkime apie energetinius gėrimus iš kitos pusės. Nelaušime nuomonės ar išvados iš piršto, o tiesiog išanalizuosime vieno iš populiariausių energetinių gėrimų sudėtį. Kas geriau, jeigu ne sudėtis atspindi produkto kokybę ir galimus šalutinius poveikius žmogaus organizmui.

Mano rankose šiuo metu yra energetinis gėrimas „Monster: Ultra Zero Citron“. Tai gėrimas atvežtas iš Jungtinės Karalystės, kur maisto kontrolė yra viena iš griežčiausių pasaulyje. Šis gėrimas pasižymi tuo, kad savyje neturi pridėtinio cukraus. Cukrus yra pakeistas saldikliais, kurie neturi papildomų kalorijų.

Noriu pabrėžti, kad daugelyje atvejų, tiek įprasti vaisvandeniai, tiek energetiniai gėrimai yra priskiriami prie blogų gėrimų dėl savo aukšto kiekio cukraus esančio gėrime. Kaip pavyzdys kolos buteliukas turi 11-13 arbatinių šaukštelių cukraus. Neblogai, tiesa?

Mūsų analizuojamas gėrimas neturi cukraus, o tai jau yra neblogas ženklas. Kodėl? Visų pirma tokį gėrimą gali gerti žmonės, kurie serga diabetu. Žmonės, kurie turi problemų su dantimis ir cukraus vartojimas yra ribojamas. Kitais atvejais tai tiesiog galimas variantas laikantis dietos, kuomet nenorime gauti papildomų kalorijų savo mityboje.

Nuotraukoje esančius ingredientus analizuosime eilės tvarka, nes būtent tokia tvarka yra išdėstomi tie ingredientai, kurių yra daugiausiai iki mažiausio.

Carbonated Water (Gazuotas vanduo)

Įprastas vanduo, kuris yra praturtintas angliarūgšte. Jis naudojamas visuose vaisvandeniuose. Būtent angliarūgštė nėra patartina naudoti tiems, kad turi jautresnį skrandį arba moterims, kurios linkusios turėti celiulitą.

Flavour Enhancer. Erythritol (Skonio stipriklis. Eritritolis)

Šis skonio stipriklis yra randamas natūraliai uogose ar vaisiuose. Deja, pramonėje, perdirbtuose produktuose yra naudojamas tas, kuris išgaunamas laboratorijose cheminiu būdu. Jis išgaunamas fermentuojant kviečius, kuomet susidaro kristalai ir būtent jie naudojami kaip skonio stipriklis.

Eritritolis neturi jokio žalingo poveikio žmogaus insulinui, cholesteroliui ar angliavandenių pasisavinimui. Lyginant su kitais skonio stiprikliais jis yra saugiausias ir sukelia mažiausiai bėdų su virškinimu.

Tyrimuose dalyvavę žmonės ir naudoję eritritolio iki 35 gramų kiekvieną dieną neturėjo jokių šalutinių poveikių organizmui.

Šio skonio stipriklio galima rasti daugelyje produktų, ypatingai kramtomoje gumoje.

Monster Energy Ultra Citron (Be cukraus)Taurine (Taurinas)

Rūgštis, kuri mūsų organizme veikia kaip lipidų / membranų stabilizatorius. Būtent ši rūgštis buvo tiriama, kaip prieš diabetinis priedas mityboje, nes buvo rasta, jog ji padeda su kepenų, akių organų sveikata, nervų sistemos būkle bei kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje.

Rekomenduojama naudoti nuo 500 iki 2000mg per dieną, bet ne daugiau nei 3g.

Acid. Citric Acid (Citrinos rūgštis)

Labai dažnai naudojama daugelių kulinarų kepiniuose.

Tyrimai rodo, kad naudojant šią medžiagą buvo rastas mažesnis kalcio praradimas pas moteris, kurios yra po menopauzės. Jis taip pat yra naudojamas sumažinti rūgštingumą mūsų organizme.

Rekomenduojama naudoti 0,1g/kg žmogaus svorio.

Natural Flavourings (Natūralios kvapiosios medžiagos)

Skonio stiprikliai bei kvapiosios medžiagos, kurios yra naudojamas daugelyje mums įprastų produktų esančių parduotuvių lentynose. Jie yra saugūs naudojimui pagal visas instancijas: PSO, FDA ir t.t.

Deja, jeigu matote, kad parašyta „natūralios“, tai nereiškia, kad jos yra geresnės nei tos, kur yra „dirbtinos“. Tyrimai parodė, kad daugeliu atvejų tai tik manipuliacija pavadinimu.

Acidity Regulator. Sodium Citrate. (Rūgštingumą reguliuojanti medžiaga. Trinatrio citratas)

Medicinoje jis yra naudojamas kaip antikoaguliantas donorų kraujyje arba dažnu atveju šlapimo šarminimui nuo akmenų inkstuose arba nuo metabolinės acidozės inkstų sutrikimų turintiems žmonėms.

Jis yra naudojamas daugelyje mums pažįstamų ir mėgiamų gaminių kaip prieskonis, kuris suteikia ypatingą skonį arba kaip maisto konservantas.

Preservatives. Potassium Sorbate. Sodium Benzoate. (Konservantai. Kalio sorbatas. Natrio benzoatas)

Kalio sorbatas – sorbo rūgšties kalio druska. Naudojama, kaip maisto konservantas, pelėsių ir mielių augimo slopinimui, tokiuose produktuose, kaip: sūris, vynas, jogurtas, džiovinta mėsa, sulčių gėrimai, kepiniai, sidras, džiovintų vaisių produktuose, prieskoniuose.

Buvo rasti labai reti šalutiniai poveikiai: odos dirginimas, akių ir kvėpavimo takų pažeidimai.

PSO (Pasaulio sveikatos organizacija) leidžia naudoti 12,5mg/kg kūno svoriui per dieną.

Natrio benzoatas – tikroji medžiaga yra natūraliai randama vaisiuose ir uogose. Maisto pramonėje naudojamas išgaunamas laboratorijoje. Dažniausiai randamas: sultyse, vaisių pyraguose, saldumynuose, krevetėse, margarine, padažuose, marinuotuose agurkuose, vaisvandeniuose.

Tyrimuose buvo nustatyta, kad sumaišius natrio benzoatą su vitaminu C ir sorbo rūgšties kalio druska, susiformuoja benzenas, kuris manomai yra kancerogeninis. Pats natrio benzoatas nėra kancerogeninė medžiaga.

Saugi dienos norma yra 825mg/kg kūno svorio.

Caffeine (Kofeinas)

Jis yra išgaunamas iš kavos pupelių arba laboratorijoje. Pagal PSO ir FDA abu variantai yra saugūs naudoti kasdieninėje mityboje. Reiktų turėti omenyje, kad kofeinas yra labai galingas stimuliantas, kuris gali pagerinti žmogaus fizinius gebėjimus ir energijos lygį.

Pagrindinė rekomendacija yra atkreipti dėmesį į kofeino toleranciją kiekvieno žmogaus individualiu atveju. Jeigu žmogus nėra geriantis daug kavos ar kitų stimuliuojančių gėrimų, jam patartina neviršyti 100mg kofeino per parą. Tipiškas žmogus, kuris geria kavą, gali naudoti iki 200mg kofeino per vieną gėrimą ar valgymą. Suaugęs žmogus, kuris yra tolerantiškas kofeinui gali naudoti iki 400-500mg per parą be šalutinių pasekmių.

Kofeinas yra ypatingai jautrus žmonėms turintiems širdies ir kraujagyslių ligų. Kiti širdies ir kraujagyslių sistemos pokyčiai, susiję su energetiniais gėrimais, yra ST pakilimas, kardiomiopatija, širdies sustojimas, vainikinių kraujagyslių spazmas, ūminis vainikinių trombozė, ir aortos aneurizma.

Populiariausi gėrimai lentynose, kurie turi kofeino: Monsteris (145mg), Redbull (76mg), Kola (34mg), Kola Zero (36mg), kava kavinėje (109-155mg), espreso kava namuose (136mg).

Sweeteners. Sucralose. Acesulfame K. (Saldikliai. Sukralozė. Acesulfamas K)

Sukralozė – dirbtinis saldiklis, kuris pakeitus tam tikrus cheminius junginius cukruje yra išgaunamas be pridėtinių kalorijų. Saugus apdoroti termiškai, todėl yra naudojamas maisto pramonėje beveik visuose saldžiuose produktuose, ypatingai vaisvandeniuose.

Žmonės, kurie valgo sukralozę kiekvieną dieną, jų cukraus lygiui kraujyje šis saldiklis įtakos neturi, tačiau tiems, kurie nevartoja cukraus ir labai retai vartoja sukralozę cukraus lygis kraujyje gali pakisti iki 30 procentų.

Pagrindinis šalutinis poveikis vartojant sukralozę yra jūsų žarnyno gerųjų bakterijų nykimas. Buvo ištirta, kad žmonės, kurie naudoja sukralozę kiekvieną dieną didesniais nei rekomenduojama kiekiais, jų žarnyne gerųjų bakterijų sumažėjo nuo 43 iki 80 procentų. Blogiausia tai, kad jos neatsinaujino iki 12 savaičių.

FDA ir PSO rekomenduoja naudoti iki 15mg/kg kūno svorio per parą.

Acesulfamas K – neįsisavinamas dirbtinis saldiklis, kuris yra 200 kartų saldesnis negu cukrus. Labai paplitęs tokiuose produktuose kaip: kramtomoji guma, dantų pasta, marinatai, sausi pusryčiai, jogurtai, kepiniai ir kiti saldūs gaminiai. Jis nėra visiškai pasisavinamas mūsų organizme ir žarnyne, todėl pilnumoje yra pašalinamas.

Rekomenduojama naudoti 9mg/kg kūno svorio.

L-Carnitine L-Tartrate (Karnitinas)

Dažniausiai yra naudojamas kaip smegenų stiprintuvas, nes jis geba padidinti smegenų budrumą ir mitochondrijų pajėgumą. L-Tartratas – kitokia karnitino forma, kuri gali užkirsti kelią nuovargiui po sunkaus sporto, raumenų silpnumui ir chemoterapijos sukeltai periferinei neuropatijai bei hiperlipoproteinemijai. Per mažas karnitino kiekis žmogaus organizme gali sukelti kepenų, širdies ir raumenų problemas.

Vitamins B3, B5, B6, B12 (Vitaminai V3, B5, B6, B12)

Tirpus vandenyje vitaminas, kuris turėtų būti gaunamas iš maisto arba maisto papildų kiekvieną dieną, nes jis nėra gaminamas iš laikomas žmogaus organizme.

Jie yra būtini mūsų sveikatai kovojant su tokiais simptomais kaip: depresija (B3 ir B12 trūkumas), nuovargis (B3, B5, B6, B12 trūkumas), psichikos sveikatos problemos (B3, B5, B6 trūkumas), su virškinimu susijusios problemos (B3, B12 trūkumas), anemija (B6, B12 trūkumas).

Sodium Chloride (Valgomoji druska)

Naudojama visur ir visada, kiekvieno žmogaus virtuvėje.

Colour (Carotenes)

Maisto dažiklis – karotinas. Natūraliai galime rasti morkose, būtent dėl jo, jos yra oranžinės spalvos. Maisto pramonėje dažniausiai naudojami dirbtiniai dažikliai, kurie yra saugūs kasdieniam vartojimui. Jų randama kepiniuose, saldainiuose, gėrimuose ir .t.t

Apžvelgę visą energetinio gėrimo sudėtį galime drąsiau kalbėti apie tai, kiek jis yra kenksmingas ir naudingas mūsų organizmui. Juk kiekvienas žmogus yra skirtingas ir turi savų sveikatos sutrikimų.

Inositol (Inozitolis)

Medžiaga panaši į vitaminus. Randama daugelyje augalų ir gyvūnų. Taip pat ji natūraliai gaminasi mūsų organizme ir maisto pramonei naudoti išgaunama laboratorijose.

Žmonės geria inozitolį nuo diabeto, nervų problemoms numalšinti nuo diabeto pasekmių, nuo diabeto rasto nėštumo metu, menopauzei gydyti, aukšto kraujo spaudimo, panikos priepuolių ir pan.

Jis yra saugus, kuomet naudojamas trumpais laikotarpiais iki 12 savaičių.

Saugi rekomenduojama norma per dieną, priklausomai nuo ligos yra nuo 2 iki 18g per parą.

Ar energetiniai gėrimai yra žalingi?

Jie tikrai gali būti tokie. Ypatingai turintiems širdies ir kraujagyslių ligų.

Kas turėtų atsargiau žiūrėti į tokius gėrimus?

Vaikai, paaugliai ir moterys, kurios ruošiasi pastoti arba šiuo metu yra nėščios.

Moterys, kurios planuoja vaikus, neturėtų vartoti kofeino daugiau nei 50mg per dieną. Ypatingai nėštumo metu. Vaikams ir paaugliams PSO rekomenduoja naudoti iki 2,5mg/kg kūno svoriui per parą.

Kokia galutinė išvada?

Iš esamų ingredientų analizės ir galimų šalutinių poveikių galiu pasakyti, kad energetinius gėrimus galima susieti su neigiamu poveikiu, ypač širdies ir kraujagyslių sistemos bėdų turintiems žmonėms, tačiau bendra neigiamo poveikio rizika yra tikrai maža ir priklauso nuo konteksto, kas tą gėrimą vartos.

Mano asmeninis patarimas (nesu daktaras) yra nevartoti šio gėrimo tiem, kas turi problemų su aukštu kraujo spaudimu, širdies skausmais, retai geria kavą ar stiprią arbatą, nenaudoja papildų su stimuliantais ir ypatingai moterims, kurios nori susilaukti ar laukiasi vaikų. Atkreipčiau ir merginų dėmesį, kurios kankinasi su celiulitu, kad tokie gėrimai irgi gali būti žalingi.

Asmeniškai aš esu ypatingai tolerantiškas kofeinui, turiu žemą kraujo spaudimą, žemą pulsą ir esu fiziškai aktyvus bent 5-6 kartus per savaitę po 2-3 valandas dirbdamas su svoriais. Esantis kofeinas energetiniuose gėrimuose manęs neveikia neigiamai ir jį vartoju tik pirmoje dienos pusėje arba po sunkių treniruočių, 3-4 kartus savaitėje daugiausiai.

Ar naudoti Jums, tikrai neatsakysiu, bet tikiuosi, kad išanalizavę sudėtį, mano įspėjimus, Jūs patys nuspręsite ar jie tinkami yra Jūsų esamai sveikatai.

Šaltiniai:

https://www.cancer.gov/publications/

https://www.webmd.com/drugs

https://examine.com/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

Bendrinti šį įrašą