Mitai apie bėgimą – tiesa ar melas?

Mitai apie bėgimą – tiesa ar melas?

Bėgimas kenkia keliams

Pirmasis ir bene populiariausias mitas, kurį girdime kai kalba sukasi apie bėgimą – susigadinsite kelius. Jei ne po savaitės, tai po mėnesio, metų arba kelių problemos išryškės po 10 metų – žodžiu, jei bėgiojate, anksčiau ar vėliau problemų su keliais tikrai turėsite. Žinoma, tai yra mitas, bėgimas, kaip ir daugelis kitų sporto šakų, sveiko ir fiziškai pasiruošusio žmogaus netraumuoja. Traumos linkusios išsivystyti kuomet vyrauja netaisyklingas judesys, o daugelis bėgikų dažnai yra ,,savamoksliai‘‘, todėl natūralu, kad jie ir traumuojasi gana dažnai. Pagrindinės priežastys, dėl kurių Jums gali pradėti skaudėti kelius: raumenų disbalansas; apskritai silpni raumenys, kurie daugiausiai įdarbinami bėgant (klubai, dvilypiai blauzdų, dvigalviai šlaunų raumenys); įsitempę (tight) raumenys; per didelis, neapskaičuotas krūvis.

Bėgikams nereikia atlikti jėgos treniruočių

Jėgos treniruotės ne tik pagerina fizinę formą, bet ir prisideda prie traumų prevencijos – stiprina kaulus, sąnarius, raumenis, Trumpesnių distancijų bėgikams jėgos treniruotės gali padėti efektyviau finišuoti varžybų metu. Taip pat atliekant jėgos pratimus galima išspręsti didžiąją dalį raumenų disbalanso, kūno kompozicijos problemas ir, vėlgi, padidinti savo šansus bėgioti sveikai, be traumų.

Lauersen ir kt. mokslininkų 2014 m. atliktas tyrimo rodo, kad jėgos treniruotės yra efektyviausia priemonė traumų prevencijai.23803

Bėgikams nereikia treniruoti viršutinės kūno dalies

Treniruoti viršutinę kūno dalį tikrai reikia ir tai yra būtina. Kuomet bėgikas pavargsta, pirmasis veiksnys, kuris pradeda ,,griūti‘‘ varžybų (treniruočių) metu yra bėgimo forma. Pečių juosta, pilvo presas, nugaros raumenys padeda išlaikyti tinkamą bėgimo padėtį esant didesniam nuovargiui. Jei bėgimo metu pagaunate save besisukiojant į šonus, jaučiate, kad Jūsų rankos pavargsta ar juda netaisyklingai, dideli šansai, kad Jums reikėtų praleisti šiek tiek daugiau laiko treniruojant kūno viršų.

Prieš bėgimą (treniruotę) būtina atlikti statinius tempimo pratimus

Mokykloje vienas populiariausių būdų apšilti ir mankštos atlikimo elementų buvo statiniai tempimo pratimai. Dabar jau daugelis sportininkų yra linkę atsisakyti statinių tempimo pratimų prieš aktyvią fizinę veiklą ir dažniausiai statiniai tempimo pratimai prieš treniruotę yra taikomi tik tuo atveju, jei yra aiškiai sutrumpėję raumenys. Bėgikams prieš treniruotę rekomenduojama atlikti mobilumo pratimus ir dinaminius tempimo pratimus, taip pat, norint pakelti pulso dažnį, atliekami specialieji bėgimo pratimai.23812

Kuo daugiau treniruojiesi – tuo geresnis rezultatas

Visų pirma, atkreipti dėmesį į treniruočių planavimą it aktualu prieš varžybas, nes per didelis krūvis prieš artėjančias varžybas gali labai lengvai nubraukti ilgai kauptą darbą. Didint kilometražą ir treniruočių kiekį ar apimtį, lygiagrečiai didėja ir nuovargio aspektas, todėl daugiau dėmesio reikia skirti tiek aktyviomis, tiek pasyvioms atsistatymo priemonėms. Persitreniravimas gali pakenkti tiek rezultatai, tiek prišaukti traumas, todėl dažnu atveju svarbu ne tiek kiekybė, o kokybė ir treniruočių turinys.

Kelios dienos poilsio – nukritusi sportinė forma

Dažnai ir sporto salėje besitreniruojantys sportininkai mano, kad 2 – 4 dienos poilsio gali privesti prie raumenų atrofijos. Lygiai taip yra bėgikų, kurie negali praleisti nė dienos nebėgant, nes rūpinasi dėl savo sportinės formos kritimo. Efektyviausias būdas pasiekti rezultatą – individualizavimas ir savo kūno klausymas. Todėl, jei jūsų kūnas prašo poilsio, diena ar dvi be treniruočių ne tik nesugadins jūsų savijautos, bet ir pagerins rezultatą.

Kiekviena treniruotė privalo būti sunki ir kelti nuovargį

Profesionalūs ilgų distancijų bėgikai surenka apie 80% savo kilometražo lengvomis treniruotėmis, lengvu bėgimu ir tik likusieji 20% yra sunkios treniruotės. Bėgiojantys savo malonumui ir norintys pagerinti bendrąją ištvermę yra linkę persistengti ir dirba aukštesnėse pulso zonose. Pradedantiesiems rekomenduojama pradėti bėgioti lėtai ir laisvai, o treniruotės turėtų kelti malonumą, bet ne itin didelį nuovargį. Kaip jau minėjau prieš tai, sunkios treniruotės ir ypatingai didinamas jų kiekis lygiagrečiai sukelia didesnį nuovargį, todėl reikia atidžiai planuotis ar Jūsų atliekamos treniruotės neatima per daug jėgų.

Bendrinti šį įrašą