Ar motinos mityba gali turėti įtakos vaiko psichinei sveikatai?
Niekam nėra paslaptis, kad tai ką valgome atspindi ir mus – mūsų sveikatą, energiją ir tai, kaip jaučiamės. Mityba atlieka svarbų vaidmenį užkertant kelią bei gydant nutukimą, diabetą ir širdies priepuolius. Bet, ar mityba turi įtakos psichinei sveikatai? Naujausi atlikti tyrimai rodo, kad taip. Tai yra dar tik besiformuojanti mitybos psichikos sritis ir tyrimų daug nėra, tačiau vis dažniau kalbama apie tai, kad mityba turi įtakos ne tik žmogui, kuris valgo tą maistą, bet ir vaikams. Pasirodo, kad tai, ką mūsų motinos valgė būdamos nėščios, taip pat gali turėti įtakos mūsų sveikatai.
Mes jau seniai žinome, kad elgesys nėštumo metu, pavyzdžiui, rūkymas ir alkoholio vartojimas, gali neigiamai paveikti vaiko vystymąsi. Mes žinojome ir tai, kad neveltui būsimų mamų mityba yra labai svarbi. Vitaminų trūkumai gali turėti neigiamos įtakos ne tik besilaukiančiai, bet ir jos vaikui. Naujausi tyrimai rodo, kad tai, ką moteris valgo nėštumo metu, daro įtaką kūdikio smegenų vystymuisi ir gali pakeisti epigenetiką, kuri lemia genus, o tai savo ruožtu gali turėti įtakos jūsų vaiko sveikatai visą gyvenimą, daryti įtaką žmogaus svoriui ir diabeto rizikai.
Motinos mityba turi įtakos vaikų psichinei būklei
Naujagimių epigenetikos medicininis tyrimas ištyrė 325 moterų ir kūdikių poras, kad nustatytų, ar dieta nėštumo metu turėjo įtakos vaiko temperamentui ir psichinei sveikatai nuo 1 iki 2 metų amžiaus. Jie suskirstė moteris į tris grupes – nuo didžiausios iki mažiausios glikemijos (gliukozės arba cukraus kiekio kraujyje) apkrovos. Moterys, turinčios didžiausią glikemijos apkrovą, daug dažniau susilaukė vaikų, kurie būdami vienerių ar dvejų metų turėjo psichinės sveikatos problemų požymių. Vaikai net 4 kartus buvo labiau linkę į nerimą. Berniukai nuo keturių iki septinių kartų dažniau turėjo nerimo, miego, impulsyvumo ar empatijos problemų ir beveik 10 kartų dažniau rodė netinkamą elgesį. Mergaitės – 15 kartų dažniau demonstravo su nerimu susijusį elgesį.
Šie tyrimai tik dar kartą parodė, kad mityba, kurios laikosi besilaukianti motina turi daug didesnį vaidmenį vaiko psichinei sveikatai, nei dauguma galvoja.
Ką turėtų valgyti besilaukančios moterys?
Nors tyrimų, įrodančių besilaukiančių moterų mitybos pasėkmes vaikams, nėra daug ir šis mokslas dar tik auga, tačiau visavertė, sveika ir subalansuota mitybą turėtų būti besilaukiančios moters pagrindas. Nesveikas maistas gali turėti įtakos su sveikata susijusių problemų dažniui. Širdies ligos, viršvoris, diabetas – tai tik dalis ligų, kurias gali sukelti bloga mityba, o tai gali pakenkti ir jūsų kūdikiui. Mamos, jauskitės gerai, būkite sveikos ir sveikai maitinkitės!