Efektyvūs patarimai sveikatai dirbant aktyvų fizinį darbą

Efektyvūs patarimai sveikatai dirbant aktyvų fizinį darbą

Moksliniai tyrimai nurodo, jog iš beveik 200.000 tyrime dalyvavusių žmonių, kurie dirba sunkų fizinį darbą, jų gyvenimo trukmė yra 18% mažesnė, nei vidutiniškai. Toks darbas turi turėti jam skirtą rėžimą, atsigavimo strategijas norint išlikti sveikam. Dažnam žmogui, dirbant aktyvų fizinį darbą pasireiškia vienokie ar kitokie skausmai, kurie ilgainiui gali išsivystyti į lėtinius skausmus ar susirgimus, gali atsirasti traumos. Kaip sumažinti šių veiksnių riziką? Kaip organizuoti savo dieną dirbant fiziškai aktyvų darbą?

Nemažai aptarinėjome temas, kurios buvo daugiau apie pasyvų darbą, arba kitaip sėdimą darbą. Kaip poliklinikoje dirbantis kineziterapeutas, esu gavęs nemažai klausimų kaip suderinti fizinį darbą su laisvalaikiu išgaunant geriausią efektą tiek sveikatos, tiek sportinių rezultatų aspektu. Šiandien sužinosite kaip reiktų tikslingai organizuoti savo gyvenimo rėžimą pagal fiziškai aktyvų darbą.

Fiziškai aktyvus darbas nėra lygus fiziniam aktyvumui

Straipsnį pradėjome ganėtinai iššaukiančia fraze: „Fiziškai aktyvus darbas nėra lygus fiziniam aktyvumui”. Pateiksime argumentus, kodėl taip manome:

  • Per ilgas laiko tarpas (8h-12h darbo valandos);
  • Tinkamo apšilimo nebuvimas;
  • Per mažas poilsio laikas tarp pasikartojančio fizinio krūvio;
  • Dažnas ir staigus raumenų susitraukimas (pvz: sunkaus daikto pakėlimas);
  • Didelis svoris;
  • Prasta biomechanika (svorio pernešimas ant vienos kūno puses ir pan);
  • Dažnas oro užlaikymas keliant didelius svorius, ar atliekant kokį kitą veiksmą;
  • Staigus raumens atsipalaidavimas.

Sakykime esate statybininkas, dirbate 8-12h per parą, per pietų pertrauką kažką greito užkandate, kas nėra itin naudingo tokiam darbui ir turi mažos maistinės vertės, grįžus namo geriate alų, vartojate riebų maistą, žiūrite filmą ant sofos, nes jums reikia poilsio.

1 Klaida: Pasirūpinkite savo mityba. Dirbant sunkų fizinį darbą, būtina sukoreguoti ir priderinti savo mitybos planą prie tokio darbo rėžimo, tam kad organizmas turėtų energijos ir raumenys būtų aprūpinti maistinėmis medžiagomis dirbti ilgą laiko tarpą.

2 Klaida: Žalingi įpročiai. Rūkimas ir alkoholio vartojimas trikdo širdies ir kraujagyslių veiklą, mažina plaučių maksimalų deguonies suvartojimo rodiklius, trikdo bendrą organizmo veiklą. O tai vėlgi yra rizikos faktorius, kadangi dirbant fizinį darbą ilgą laiko tarpą reikia turėti tvirtą širdies raumenį, tvirtas kraujagyslių sieneles ir rūpintis bendra organizmo veikla.

3 Klaida: Pasyvumas po darbo. Mes puikiai suprantame, jog, po tokių darbų sunkiai kojos velkasi, tačiau moksliniais tyrimais įrodyta, jog paprastas pasivaikščiojimas (apie 1h) po sunkaus fizinio darbo 6% sumažina darbuotojų rizika kraujagyslių ligomis, 9% širdies ligomis, 6% insulto atvejų. Šis tyrimas buvo atliktas su beveik 500.000 žmonių. Tai vienas iš aktyvaus atsigavimo metodų, kuriuos esame aprašę ankstesniame straipsnyje. Šioje vietoje puikiai tiktų ir bėgiojimas, ar profesionalaus specialisto suderintas sporto planas sporto salėje (arba namuose, kas būtų labiau aktualu šiuo metu).

Skirkite laiko SAU

Pasidalinsime nuotrauka, kurią iliustruoja garsus profesionalas, fizinio rengimo treneris, kineziterapeutas Adam Meakins ir pasidalina moksliniu straipsniu.

Ir tuo pačiu atsakysime į vieną klausimą:

Bet juk aš visą dieną ant kojų, vaikus vežu į mokyklą, nuvažiuoju į vieną ofisą, kitą, sutvarkiusi dokumentus ir grįžusi tvarkau namus, gaminu valgyti ir dar tvarkausi nuosavo namo kieme. To neužtenka?

Važinėjimas automobiliu, vidutiniškai 1h, skubus pavaikščiojimas ar bėgimas iki 5min nesuteiks Jūsų sveikatai jokios reikšmingos teigiamos naudos. Sodininkystė, namų ruoša, ar kita panašaus pobūdžio veikla yra priskiriama prie mažo intensyvumo aktyvumo. Taip, Jums taip pat reikalingas papildomas fizinis krūvis. Čia matote save? Keiskite savo gyvenimo rėžimo įpročius, skirkite laiko SAU, raskite laiko ramiai pavalgyti, 1h į dieną vidutinio-aukšto intensyvumo fizinio aktyvumo ar ilgesnio pasivaikščiojimo ir Jūsų kūnas bus pasiruošęs atremti visus išbandymus.

Bendrinti šį įrašą