Vandens ir gėrimų su saldikliais poveikis svoriui (Klinikinis tyrimas)

Vandens ir gėrimų su saldikliais poveikis svoriui (Klinikinis tyrimas)

Šiandien turime labai daug įvairių nuomonių apie saldiklius. Vieni juos dievina, kiti linčiuoja. Labai dažnai yra lyginamas cukrus su saldikliu, ko pasekoje žmonės susiskirsto į dvi grupes. Vieni teigia, kad sveikesnis yra rafinuotas bevertis cukrus, kiti jog sintetintas saldiklis. Tiesa ta, kad šiandien vienareikšmio atsakymo duoti negalime, nes tai ganėtinai nauja sritis ir norint teigti atsakymą 100 procentų, turi būti atlikta be galo daug mokslinių ir klinikinių tyrimų. Tačiau, turime ir gerų žinių, kad tokie tyrimai jau atliekami ir pastarieji 5 metai labai stipriai palenkė “gerumo” pusę saldiklių naudai. Tačiau, reikia suprasti, kad saldiklių rūšių yra labai daug ir jie yra labai skirtingi, tad tai yra kita priežastis, kodėl reikia būti atidesniems vartojant būtent juos.

TYRIMAS

Šiandien mes panagrinėsime 2015 metais atliktą klinikinę studiją, kurios metu buvo lyginamas svorio palaikymas ir kūno svorio mažinimas vartojant įprastą vandenį arba gėrimus pasaldinus saldikliu. Tikslas buvo paprastas: išsiaiškinti, kurį gėrimą geriant mums bus lengviau laikytis savo tikslo ir kokį poveikį sveikatai turi gėrimas su saldikliu.

Tyrime dalyvavo 303 sveiki suaugę žmonės, kurie laikėsi nustatyto režimo vienerius metus. Taip, tai nebuvo tyrimas atliktas per 28 dienas ar 8 savaites. Jis buvo atliekamas visas 52 savaites, kas mums leidžia labiau pasitikėsit gautais rezultatais.

Abi grupės pirmas 12 savaičių laikėsi kūno svorio mažinimo protokolo ir bandė numesti, kaip įmanoma daugiau svorio. Kalorijos buvo skaičiuojamos nuo kiekvieno asmens fiziologinių duomenų ir dauginant iš koeficiento 1,6. Taip pat visi jie turėjo sportuoti 6 kartus savaitėje po 60 minučių. Vėliau praėjus šiam laikotarpiui, visi dalyviai perėjo į palaikymo etapą, kurio metu aktyvumas buvo ne didesnis nei 300 min per savaitę.

Viena iš grupių turėjo kiekvieną dieną išgerti gėrimą saldintą saldikliu, kurios kiekis buvo 710ml. Leidžiami saldikliai buvo: aspartamas, sukralozė, stevia ir dietiniai balikliai į kavą. Kita grupė gėrė tik vandenį ir negalėjo ištisus metus naudoti jokių saldiklių savo gėrimuose apart kramtomoje gumoje, žele, saldainiuose, sausainiuose, jogurte, leduose ir pan.

KĄ MUMS TAI SAKO?

Šis įdomus eksperimentas parodė kelis dalykus, kurie leidžia mums suprasti, kiek žmogui yra svarbu jausti pasitenkinimą maistu ar gėrimais ir leisti savo protui atsipalaiduoti. Visų pirmiausia, po metų laiko paaiškėjo, kad grupė, kuri gėrė saldintus gėrimus numetė daugiau kūno svorio nei ta, kuri gėrė tik vandenį. Suprantama, kad po svorio mažinimo etapo abi grupės priaugo šiek tiek svorio, tačiau kas buvo stebėtina, jog saldiklių grupei svorio grįžo mažiau. Kaip matome, jeigu esame kalorijų deficite ar palaikyme ir renkamės naudoti vietoje vandens saldintus gėrimus su saldikliu, tikėtina tai leis mums ištikimiau laikytis savo plano ir pasiekti net geresnį rezultatą. Tačiau jūs paklausite, o kaip su sveikata?

Atlikus kraujo tyrimus po 52 savaičių abiejų grupių dalyviai turėjo ženklius pagerėjimus ir jokio skirtumo tapusavyje. Tačiau, kas ypatingai svarbu, jog po visų šių metų, vandens grupė atskleidė, jog jautėsi kur kas alkanesnė nei saldintus gėrimus vartojusi grupė.

Kaip matome iš šio tyrimo, saldinti gėrimai su saldikliu gali būti puiki priemonė padėsianti atsikratyti viršsvorio, bet tik tuo atveju, jeigu laikomasi tikslaus mitybos plano ir yra duodamas kas savaitinis pastovus fizinis aktyvumas. Nes, kaip bebūtų – stebuklų nebūna.

Šaltinis:

The effects of water and non‐nutritive sweetened beverages on weight loss and weight maintenance: A randomized clinical trial
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4744961/

Bendrinti šį įrašą