Emocinis valgymas

Emocinis valgymas

Dažnai nepaujačiame, kad valgome ne dėl to, kad esame alkani, o dėl to, kad esami užvaldyti kokios nors neigiamos emocijos, toks valgymas vadinamas – emocinis valgymas.

Jeigu Jus nuolat veikia stresas, didelė tikimybė, kad dažnai grįžus iš darbo vakarais jį malšinate šokoladu, sausainiais, ledais, bulvių traškučiais ar pora vyno taurių. Cukrus ir riebalai – molekulės, kurios greitai dega ir malšina streso atsaką. Jūsų smegenys pasirūpina, kad nuolatinio streso veikiamas organizmas gautų saldaus bei riebaus maisto ir bent trumpam išskirtų laimės hormonus – serotoniną bei dopaminą, o streso hormoną kortizolį grąžintų į pradinį lygį.

Tačiau, su kiekvienu tokiu vakaru tampate vis labiau priklausomas nuo saldaus, riebaus maisto, kuris suteikia trumpalaikį nusiraminimą ar laimės jausmą.

Su laiku didėja pilvo riebalinis audinys, kuris išbalansuoja kitas organizmo sistemas ir kai kuriuos hormonus, tampate nepatenkintas savo išvaizda, dar labiau graužiatės – tampa užsuktas ratas. Taigi, kaip išeiti iš šio uburto rato ir sustabdyti emocinį valgymą?

  1. Numalšinkite stresą užsiimdami savo mėgstama veikla. Darykite tai, kas jus priverčia jaustis geriau : sportuokite, medituokite, pieškite, skaitykite, išeikite pasivaikščioti, paskambinkite draugui ar pasikvieskite išgerti arbatos, išsipasakokite, stenkitės nieko nekaupti savyje, nes tai irgi kelia didelį stresą.
  2. Prieš pradedant impulsyviai valgyti, stenkitės sąmoningai sustoti ir paklausti savęs ar tikrai to norite. Kai vakare grįšite iš darbo ir vėl tiesite ranką prie riebios spurgos ar pakelio bulvių traškučių, paklauskite savęs, ar tai tikrai geriausias būdas numalšinti stresą? Ir ar tikrai tokiu būdų sau padėsite ilgam pasijusti geriau, ar vistik tai tik trumpalaikis palengvėjimo troškimas.
  3. Venkite pirkti ir namuose turėti daug saldumynų, pusfabrikačių ar kitų nesveikų užkandžių. Pagunda prisivalgyti sumažės tuomet, kai namuose bus kuo mažiau produktų, kurie galėtų tą pagundą sukelti.
  4. Valgykite reguliariai, be didelių laiko tarpų. Labai išalkus, padidėja persivalgymo rizika, todėl visuomet rekomenduojama išlaikyti reguliarų valgymą, tai gali padėti padaryti mitybos planas, žinosite, kokiu metu, kokį maistą turite suvalgyti ir tai privers jaustis ramiau   https://motyvuotiatletai.lt/produkto-kategorija/mitybos-planai-ir-konsultacijos/  
  5.  Užsiimkite savistaba. Prisiminkite momentus, kurie išprovokavo emocinį valgymą, kitą kartą, kai susidursite su panašia situacija, jau galėsite kontroliuoti savo veiksmus.
  6. Mokykitės iš savo klaidų ir nekaltinkite savęs. Savęs kaltinimas tik dar labiau prisidės prie didesnio liūdesio ir streso, būkite sau atlaidūs, mokykitės iš savo klaidų, ir kitą kartą atėjus panašiai situacijai, prisiminkite ar verta ir kaip jausitės vėliau.

Jeigu išbandėte visus savipagalbos būdus kovojant su emociniu valgymu, tačiau, niekas nepadėjo, tokiais atvejais reikėtų apsvarstyti galimybę kreiptis pagalbos.

 

 

 

Bendrinti šį įrašą