Magiška mityba, kurios tu ieškojai
Pastaroji savaitė buvo „karšta” keletai influencerių, dėl naujai pasirodžiusių produktų rinkoje, kurie garantuoja svorio metimo rezultatus. Šiaip, o kas nenori garantuotų rezultatų, parodykite? Norime visi numesti svorio ne šiandien, ne rytoj, o vakar.
Šioje istorijoje labiausiai džiaugiuosi, kad prabilo dietologai, kurie yra gydytojai ir to mokėsi 10+ metų bei kasdien tobulina savo žinias mitybos srityje bei nebijo po savo vardu kalbėti ir ginti visų mūsų sveikatos interesų. To labai trūko ir pagaliau jie kalba garsiau. Ačiū Evelina Cikanavičiūtė Edvard Grišin. Go on!
Taigi, kas tos efektyvios 21, 28 ar 30 dienų dietos? Kalbėsiu paprastai, nes nenoriu apsunkinti Jūsų, o labiausiai noriu, kad dalis šios informacijos pasiektų tuos, ypatingai tas, kurie vis dar tiki stebuklais. Magic…!
Kuomet matau social media influencerių claim’us, jog tam tikras produktas numetė jiems ar jų „klientams” viršsvorio, man jau viską pasako, kiek tas žmogus yra parsidavęs. Aš suprantu, kad kitaip to produkto neparduosi, bet visgi reiktų pradėti apie juos kalbėti nuo kito galo.
Visi stebuklus žadantys produktai galimai gali padėti Jums numesti svorio, daugeliu atvejų tik placebo būdu, o dauguma jų yra mokslininkų tirti su 2-3 merginomis arba pelių/gyvūnų moksliniame tyrime, kas duoda manomo pagrindo, kad tai tikėtinai veiks ir Jums. Bet iš esmės, bus pasakyta taip, kad: moksliniai tyrimai atlikti – produktas veikia. Na jei mokslas sako, tai reikia tikėti, tiesa?
Visada, pagal įstatymus, šių produktų gamintojai yra priversti parašyti tiesą, tik mažomis raidėmis, kažkur sunkiai matomoje vietoje, kad jų svorio metimo magiškas būdas veikia tik su subalansuota mityba ir aktyviu gyvenimo būdu. Blogiausia, kad 98% perkančiųjų šios informacijos neperskaito, o svarbiausia, jog influenceriai to nepasako. What a shame. Kodėl?
Labai paprasta, nes jeigu Jūs, nusprendę mesti viršsvorį, nuo savo 4000+ kcal mitybos, kurioje karaliavo riebaluose kepti patiekalai, trans riebalai, greitas maistas, alus ir čipsai, o vakarai buvo praleidžiami prie Netflix’o, staiga visa tai pakeisti tiesiog į subalansuotą mitybą bei pradėsite sportuoti… Aha, jau matote kur vedu… Taip, Jūs lygiai taip pat numesite svorio, pagerinsite savo savijautą, miegą, kraujo rodiklius, sumažės kraujo spaudimas ir dar geriau: Jūs išmoksite kontroliuoti savo valgymo/aktyvumo balansą. Bet pala… O kur tada vieta stebuklingiems produktams???
Ah, va čia ir šuo pakastas. Tokiu atveju Jūs greičiausiai nesumokėsite tų 10, 20 ar 50 Eur., nes visa esmė slypi ne tame..
Na visgi, o jeigu Jūs laikysitės 21 dienų „detoksikavimo” mitybos, kuri kažkam padėjo? Ir žinote, nemeluosiu – padės ir Jums. Jūs tikrai numesite svorio ir tikrai ant svarstyklių pamatysite skaičius, kurių norėjote. Klausimas tik vienas, ko sąskaita? Raumenų, riebalų, vandens… sveikatos?
Taigi, kodėl šie būdai veikia ir mes jais tikime? Simple: prarandame daug ir greitai svorio, jaučiame produktų apribojimą, kas mums įkalta į galvą, kaip geras dalykas ir placebo savijautos efektas. Kaip ant sparnų..!
Dažniausiai detox esmė yra staigiai mažinti suvartojamų kalorijų kiekį, kas reiškia, kad mažinsite angliavandenius, o tai reiškia, kad neatstatysite savo glikogeno atsargų. Taip prarasite glikogeną ir vandenį savo kūne. Išlaikyti 1g glikogeno reikia 3g vandens. Žmogus vidutiniškai turi savyje apie 350-600g glikogeno, reiškia tam išlaikyti reikia 1400 -2400g vandens. Na va, žiūrėkite, tai per kelias dienas galima laisvai numesti iki 3kg svorio, o jei dar gerai nuėjus į tualetą, tai visus 4kg. Už šį magišką būdą pinigų neimsiu.
Ir žinote kodėl yra daromos 21 ar 28 dienų detokso dietos? Nes tiek laiko žmogus gali iškęsti savo įpročių ribojimus ir per tiek dienų tikrai šie būdai suveikia. Tačiau kas vyksta po to, apie tai niekas nekalba. Kodėl? Nes 98% visų, kurie laikosi badavimų, detoksų ar kitokių greitų stebuklingų būdų numesti svoriui, susigrąžina numestus kilogramus su kaupu, o blogiausiu atveju susigadina ir sveikatą. Čia galėtų pakomentuoti jau ir patys dietologai, kiek jie tokių pacientų turi savo palatose.
Tai ar veikia detokso dietos? Iš dalies taip, bet dažniausiai placebo būdu, nes priverčia Jus eliminuoti tam tikrus produktus, kurie Jums netinka ir dėl to Jūs jaučiatės geriau. Kažkam pienas, kitam kviečiai, trečiam tiesiog reikia nustoti ryti ir užkandžiauti.
Jeigu magija veiktų, tai nereiktų nei subalansuotos mitybos, nei sporto. Jūs galėtumėte toliau varvinti spirgučių padažą per barzdą, vakarais gerti Gin tonic’ą, o arbatos ir detoxu sultys padarytų visą darbą už Jus. Klausimas Jums, O jūs tuo tikite?
Išties kažkaip užteršti savo kūną ir padėti jam išsivalyti mes galime. Per aplinką: dūmai, užterštumas, chemikalai. Gerinti kepenų veiklą, kuri ir dirba kaip detoksikatorius. Padėti išskirti toksines medžiagas: sportuoti ir daugiau prakaituoti, valgyti daugiau šviežių pilnų vaisių, daržovių, ląstelienos.
Detoksas gali būti naudingas, jeigu Jūs apsinuodijote maistu ar alkoholiu. Išgeriate aktyviosios anglies ir ji absorbuoja toksinus. Juk jos negeriate kasdien? Ir tai nebūtų gera mintis…
Mano tikslas šioje žinutėje nėra suvaryti influencerius ir specialistus, kurie imasi reklamuoti šiuos produktus, bet labiau skirta paaiškinti Jums, kad šie būdai yra galimi, kaip pagalbinė priemonė ir tik.
Tiesiog reikia apie tai kalbėti atvirai ir nemeluoti, nes blogiausia, kas visa tai dedame ant perdėto liesumo kortos ir formuojamas jaunimo, ypatingai jaunesnių merginų, mąstymas, jog vienintelis kelias gerai atrodyti ir numesti svorio yra badas, detoksas ir arbatų dietų, bet ne sveikas gyvenimo būdas, kuris ne tik padeda numesti poodinį ir visceralinį riebalą, bet ir gerinti gyvenimo kokybę.
Turime visu turėti moralę ir prisiimti atsakomybę, jeigu dėl Jūsų teikiamų garsių žodžių, 14-os metų mergaitė papuls į ligoninę dėl išsekimo, tačiau vėliau Jūs tiesiog mesite nekaltumo kortą: aš juk neverčiau pirkti. Tai nėra teisinga, nes visų pirmiausia yra perduodama klaidinga žinutė nuo pat pradžių.
Šaltiniai:
1. Antioxidant dietary approach in treatment of fatty liver: New insights and updates / https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28694655/
2. Arsenic, cadmium, lead, and mercury in sweat: a systematic review / https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22505948/
3. Relationship between muscle water and glycogen recovery after prolonged exercise in the heat in humans / https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25911631/
4. Glycogen storage: illusions of easy weight loss, excessive weight regain, and distortions in estimates of body composition / https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1615908/
5. Expanded role of charcoal therapy in the poisoned and overdosed patient / https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3516107/