Sąnario traškėjimas, ar verta sunerimti?
Kelių, pečių, krumplių sąnarių traškėjimai dažniausiai siejami su druskomis sąnariuose, kurie signalizuoja prasto sąnario sveikatą. Tačiau ar tai yra iš tiesų? Šiame straipsnyje pateiksime mokslinius įrodymus, ir tuo pačiu paneigsime įsisenėjusius mitus.
Kodėl sąnariai traška ir kas tos druskos? Ar blogai, kai traška sąnariai?
Ar kada susimąstėte kodėl sąnariai traška? Galiu būti įsitikinęs, jog dauguma tai sieja su prasta sąnario būklę ar kokia patologiją, galbūt net sudilusiu sąnariu.
Sąnarių “druskos” yra tikriausiai pats populiariausias medicininis mitas, kurį neretai palaiko ir gydytojai, nes pacientams tada nereikia nieko aiškinti ir galima greičiau eiti valgyti to pačio paciento atneštų mandarinų. Pagal daugelio žmonių nuomonę, tą druską kurią suvalgome dalis susikaupia šalia sąnarių ir vėliau judesio metu ji traška. Tačiau kaip yra iš tiesų?
Kai sutraškinate sąnarius, tai staiga padidinate sąnarinio tarpelio tūrį tam tikroje vietoje. Jeigu sąnarinis skystis yra pakankamai skystas ir turi kur nutekėti ar iš kur atitekėti, tai jis tą padaro be vargo, bet jeigu jis yra sutirštėjęs (pvz.: senstant) arba jo yra mažiau ir/ar sąnario kapsulė yra sustandėjusi (pvz.: mažai judinant sąnarius), tai ir sinovinio skysčio judėjimas po sąnarinę kapsulę yra sulėtėjęs. Todėl kai du sąnariniai paviršiai staiga atsitraukia vienas nuo kito ir į jų ertmę nespėja atitekėti reikiamas sinovinio skysčio kiekis, jau ten esantis staiga užima didesnį tūrį, užverda ir susidariusio dujų kamuoliuko sprogimas sukelia sąnarių trakšėjimo garsą. Netgi ir visiškai sveikas jaunas žmogus gali išprovokuoti sąnarių traškėjimą judindamas savo sąnarį neįprastu būdu arba sukeldamas tą judesį išorinių jėgų pagalba (pvz.: kai viena ranka traškinami kitos rankos krumpliai).
Yra įsitikinimų, jog traškinant rankos krumplius gali išvešėti sąnarį gaubiančios kapsulės, ar sporgstantys burbuliukai gali sužaloti kremzlę, tačiau moksliniame straipsnyje Real-time visualization of joint cavitation (2015), minima, jog krumplių traškymas nedaro jokios degeneracinės žalos sąnariams. Tačiau, su kaklo traškymu yra šiek tiek kitaip, labai nepatartume to daryti, neesant reikiamybei ir ilgą laiką traškinant sąnarius galite ištampyti sąnarinę kapsulę ir raiščius, kurie stabilizuoja jūsų kaklo slankstelius. Tuomet gali atsirasti problemų. Be jokios abejonės jeigu jums labai traška sąnariai nebijokite, tiesiog juos daugiau judinkite, stiprinkite aplinkinius audinius, mažiau sėdėkite prie kompiuterio, TV ir gerkite daugiau skysčių – tai pagerins sinovinio skysčio gamybą ir jį suskystins, be abejo derama mityba irgi turi didžiuli faktorių sąnarių sveikatoje.
Primename, jog sąnario kremzlė pati neatsistato galite vartoti papildus, klausytis bobučių patarimų kaip sąnarius gydyti, tačiau… Kremzlė einant amžiui dyla, o tie maži kremzlės gabaliukai, kurie “atsizulina”, tai niekur nedingsta – jie taip ir lieka plaukioti sąnariniame skystyje ir dar labiau greitina dylimo procesą, tai visiškai normalu – kaip raukšlės veide, ar žylantis plaukai, sąnariai dyla visiems stuburiniams gyvūnams (neaišku tik kiek kitiems stuburiniams gyvūnams šie sąnariai sudyla, nes jie gyvena kur kas trumpiau nei mes ir jų gyvenimo būdas kitoks).
Apačioje pasidalinsime vaizdo įrašu apie garsus, kuriuos sukelia mūsų kūnas. Vaizdinis paaiškinimas ir įgarsinimas į tai apie ką jau skaitėte.
Kada reikėtų sunerimti?
- Kuomet traškėjimas yra lydimas su skausmu;
- Kuomet atsiranda tinimas;
- Ūminis skausmas naktį.
Dažiausiai pasitaikančios sąnarių pažeidimo patologijos:
- Degeneraciniai diskų pokyčiai (standumo, tarpslankstelinio skysčio trūkumas, buvusios traumos);
- Sąnario atrozė;
- Bursitas;
- Peties kapsulitas (ang. Frozen shoulder).
Sprendimas – Ūminėje fazėje sumažinti skausmą, gali būti vartojami priešuždegiminiai vaistai, masažas yra kontraindikuotinas (draudžiamas, nes tai gali tik padidinti uždegimą), aktyvinti raumenis izometrinėje raumens susitraukimo fazėje, gali šalčio kompresai jei yra tinimas ūminėje fazėje, aktyvi fizioterapinė veikla (TENS, FES, ultragarso terapija). Dėl tikslesnio gydymo pasitarkite su savo gydančiu gydytoju ar kineziterapeutu.
Rekomendacijos
Nors jei ir yra sąnarių traškėjimas mes siūlome jums daugiau judėti – vaikščiojimas, bėgiojimas, dviračio minimas ir pan. Neužmirškite ir stiprinimo treniruočių, kadangi sąnarius supantys raumenys turi atlaikyti visas papildomas apkrovas ir būti ištvermingi, tuomet sąnarys bus apsaugotas ir išliks neskausmingas. Bene dažniausia problema būna su pečių ar kelių sąnariais. Žmonės dažnai juos naudoja (darbas, laisvalaikis), bet mažai juos saugo (treniruotės, biomechanika, raumenų disbalansas, bendras fizinis aktyvumas). Dėl to gali atsirasti patologijų kaip sąnarių artrozė. Jei esate naujokas sporte, ar norite pradėti, bet nežinote nuo ko drąsiai kreipkitės į motyvuotų komandą, patyrę specialistai padės susidoroti su iškilusiais klausimais ir parengs planą, kurio kelyje jūs galėsite be vargo tobulėti ir savęs netraumuoti.
Literatūra:
1. Fryer, J. C., Quon, J. A., & Vann, R. D. (2017). A proposed in vitro model for investigating the mechanisms of ‘joint cracking’: a short report of preliminary techniques and observations. The Journal of the Canadian Chiropractic Association, 61(1), 32.
2. Kawchuk, G. N., Fryer, J., Jaremko, J. L., Zeng, H., Rowe, L., & Thompson, R. (2015). Real-time visualization of joint cavitation. PLoS One, 10(4), e0119470.
3. Olszewski, M., & Ortolano, R. (2011). Knuckle cracking and hand osteoarthritis. The Journal of the American Board of Family Medicine, 24(2), 169-174.
4. Robertson, C. J., Hurley, M., & Jones, F. (2017). People’s beliefs about the meaning of crepitus in patellofemoral pain and the impact of these beliefs on their behaviour: a qualitative study. Musculoskeletal Science and Practice, 28, 59-64.