Sportas esant minusinei temperatūrai – kokia to nauda?
Viename iš straipsnių rašėme, kad bėgimas ir treniruotės žiemą, prie minusinės temperatūros tikrai įmanomas ir gali būti visai malonus. Kartais treniruotės prie minusinės temperatūros gali turėti net daugiau pliusų, minusų, todėl šalto oro nereikėtų išsigąsti. Tiesa, kuomet temperatūra yra žemesnė nei nulis laipsnių, tai nėra pats tinkamiausias momentas pradėti treniruotis pakilus tiesiai ,,nuo sofos‘‘ ir maratono per žiemą tikrai nenubėgsite (gal ir nubėgsite, bet tai prie nieko gero neprives). Besitreniruojant žiemos laikotarpiu ypatingą dėmesį savo kūnui ir sveikatai reikėtų skirti žmonėms, turintiems problemų su širdies ir kraujagyslių sistema (treniruojantis žemoje temperatūroje, širdis gauna papildomos įtampos), taip pat ir žmonėms, turintiems problemų su kvėpavimu (pvz., sergantiems astma). Todėl kiekvienas žmogus savo situaciją turėtų individualizuoti ir rekomenduotumėme pasikonsultuoti su specialistu. Visgi, puikia sveikata besigiriantiems prie žemos temperatūros galima tęsti savo treniruočių planus, ar po truputį pradėti sportuoti ir nuo nulio. Kokią naudą galima pasiekti sportuojant lauke, kuomet už lango termometras rodo žemiau nulio?
Efektyvus riebalų deginimas
Sportuojant lauke prie minusinės temperatūros galite paspartinti savo svorio metimo, riebalų deginimo procesą be didesnio papildomo darbo. Jūsų organizmas, norėdamas išlaikyti (ar pakelti) kūno temperatūrą šaltame ore turi įdėti nemažai papildomų pastangų, todėl atitinkamai sudeginsite papildomų kalorijų. Organizmas, keldamas temperatūrą, taip pat gali pagreitinti ir Jūsų medžiagų apykaitą. Todėl ne tik bėgimas, bet pvz. pasivaikščiojimas ar slidinėjimas gali būti ypatingai naudingos veiklos tiems, kurie siekia atsikratyti nereikalingų kilogramų.
Geresnis širdies ir kraujagyslių sistemos darbas
Profesionaliems sportininkams tai, ko gero, nesuteikia papildomos naudos, tačiau mėgėjams ar pradedantiesiems sportuoti žmonėms tikrai yra šioks toks pliusas – kaip minėjome, šaltas oras priverčia Jūsų organizmą darbuotis kiek stipriau, todėl atitinkamai širdis gauna didesnį krūvį, įtampą. Tai ne tik stiprina širdies ir kraujagyslių sistemą, bet ir kelia Jūsų pulso dažnį – taip dirbsite efektyviau, deginsite daugiau kalorijų. Tad pvz., einant greitu tempu ar lėtai bėgant, jūsų kalorijų deginimas bus efektyvesnis. Tačiau, tai nesuteikia pranašumo, kuomet atliekate atsistatomąją treniruotę, kadangi jos metu Jūsų tikslas turėtų būti išlaikyti žemesnį pulso dažnį, o ne papildomai jį kelti.
Imuninės sistemos stiprinimas
Imuninė sistema – organų ir audinių sistema, apsauganti mūsų organizmą nuo kenksmingų mikroorganizmų ir kt. svetimkūnių. Ne paslaptis, kad yra ne vienas būdas stiprinti imuninę sistemą, ko pasėkoje mūsų organizmas taptų atsparesnis virusams ir ligoms. Šiuo laikotarpiu stiprinti atsparumą virusams yra svarbu kaip niekada, o tai padaryti puikiai padeda fizinis aktyvumas. Sportas ir aktyvumas šaltoje temperatūroje tai atlieka dar efektyviau – treniruojantis prie ,,šaltuko‘‘ ne tik stiprinate imuninę sistemą, bet ir pratinate organizmą prie kitokių (nebūdingų) sąlygų, todėl tai puikiai atstoja šaltą dušą ar maudymąsi eketėje ir jūsų organizmas turėtų kur kas lengviau kovoti prieš virusus.
Kova prieš sezoninį nuotaikos sutrikimą (SAD)
SAD (seasonal affective disorder) – psichologinis sutrikimas, nutinkantis dėl besikeičiančių metų sezonų (dažniausiai, atėjus žiemai ar rudeniui). Neabejoju, kad daugelis iš mūsų šaltais ir tamsiais žiemos vakarais kur kas dažniau būna blogos nuotaikos, išgyvena motyvacijos trūkumą ir pan. Fizinis aktyvumas ir sportas yra vienas iš efektyviausių būdų kovoti prieš šį sutrikimą ir manoma, kad sportas (arba rutinos paįvairinimas aktyvia veikla) yra daug efektyviau nei naudoti antidepresantus ir pan. vaistus.
Neabejoju, kad kiekvienas žinome tą jausmą, kuris atsiranda po puikios treniruotės. Sportas gerina nuotaiką nepriklausomai nuo metų laiko, todėl žiemą tai gali būti puikus sprendimo būdas, kuomet Jums dažnai vyrauja prasta nuotaika, vyrauja energijos trūkumas, ar turite kitų problemų, įtakojančių prastą savijautą.Kaip matome, spaudžiant šaltukui tikrai yra priežasčių, kodėl turėtumėte bent trumpam išlėkti į lauką – nesvarbu ar bėgimui, ar tiesiog pasivaikščioti. Ypatingai tai aktualu, kai daugelis kitų sporto alternatyvų (sporto klubai, treniruočių bazės) šiuo metu yra uždarytos. Todėl neleiskime savo organizmui užmigti žiemos miegu ir pradėkime ruoštis vasarai.
Turite daugiau priežasčių, kurios Jus motyvuoja sportuoti šaltuoju laikotarpiu? Pasidalinkite su kitais.